Okiem eksperta

Magnez – dlaczego jest tak ważny dla twojego zdrowia?

Styczeń 31, 2017

Niewątpliwie są suplementy, które można sobie darować i kilka takich, które powinien przyjmować każdy. Dwa ważne komponenty (witaminy z grupy B i witamina D3) zostały omówione  już  we wcześniejszych postach. Dziś do tej grupy pora dołączyć magnez. W magnezie nie ma nic wyjątkowego. Nie jest to cudowny lek na wszystkie schorzenia. Jednak jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu ze względu na to, że aktywuje ponad 320 enzymów niezbędnych w naszych procesach życiowych i to niewątpliwie czyni go królem wśród minerałów.

NA CO POMAGA MAGNEZ?

Magnez należy do bardzo dobrze przebadanych pierwiastków, a lista schorzeń, na które pomaga jest bardzo długa. Są to:

– depresja

– chroniczne zmęczenie

– nadciśnienie

– bezsenność

– hipoglikemia

– cukrzyca (bez magnezu insulina nie jest w stanie przenieść glukozy do komórek!!!)

– migrena

– gościec, bóle i skurcze mięśni

– osteoporoza

– próchnica

– choroby nerek

– zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

– lęk i panika

– astma

– zakrzepica

– choroba jelit

– zapalenie pęcherza

Bez magnezu nie działa prawidłowo system: odpornościowy, nerwowy, kostny, trawienny ani krążenia. Magnez odgrywa znaczną rolę w syntezie kwasów tłuszczowych (np. otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu). Odpręża, uspokaja, odmładza, znosi arytmię serca, zwalcza miażdżycę, zmniejsza ciśnienie krwi, działa rozkurczająco na mięśnie. Nie bez podstawy uważany jest on za biopierwiastek życia. Wielu badaczy sugeruje obecnie, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej, autyzm czy depresja dziecięca to zespoły wynikające z niedoboru magnezu.


Objawy niedoboru magnezu to nie tylko znane wszystkim skurcze mięśni, łydek czy drżenie powiek ale również migrena, brak koncentracji, trudność zapamiętywania, problemy ze snem, a ciągły niedobór tego pierwiastka generuje ostatecznie procesy chorobowe (np. osteoporoza).

Jeśli myślisz, że niedobory magnezu cię nie dotyczą to prawie na pewno się mylisz…

Zerknij na poniższą listę i zobacz co usuwa magnez z organizmu?

– leki przeciwbólowe i moczopędne oraz tabletki antykoncepcyjne

– antybiotyki

– stres

– nadmierne spożycie alkoholu

– kofeina

– cukier (aby strawić jedna molekułę cukru organizm zabiera aż 54 molekuły magnezu z naszego pożywienia lub z tkanek organizmu)

– insulina

– nikotyna

– narkotyki

– nadmiar białka

Oraz radio i chemioterapia oraz zabiegi chirurgiczne.

Jeśli kilka pozycji z tej listy występuje w twojej diecie każdego dnia to możesz być pewny, że masz w organizmie za mało magnezu.


Owszem możemy próbować uzupełnić te niedobory naszym normalnym pożywieniem.

GDZIE SZUKAĆ MAGNEZU?

 

Największe ilości tego pierwiastka występują w orzechach, nasionach, mąkach z pełnego przemiału, w soi, nie oczyszczonym ryżu, kaszach, kakao, suszonych owocach (dynia, słonecznik, sezam, migdały, orzechy włoskie, rodzynki, daktyle, morele). Dużo magnezu jest również w świeżych warzywach zwłaszcza zielono-listnych, kiełkach , chlorelli czy spirulinie. A tylko śladowe ilości w mięsie i mleku. Magnez należy jednak do pierwiastków słabo przyswajalnych. Z pokarmów wchłania się go zaledwie w 15-40%. Jego przyswajalność z pożywienia ograniczają m.in.: kwas fitynowy, szczawiowy (jarzyny i otręby zbóż), fosforowy (ryby), wolne nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa i tłusty nabiał). Związki te tworzą z magnezem trwałe połączenia chemiczne, które uniemożliwiają połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu.

Jeśli więc żywisz się głównie gotowanym, przetworzonym pokarmem i nie spożywasz świeżo wyciskanych soków, sałatek czy surówek to prawie na pewno musisz rozważyć konieczność uzupełniania magnezu.

NAJLEPSZE FORMY MAGNEZU JAKIE MOŻESZ KUPIĆ

Preparaty magnezowe nie są sobie równe ponieważ magnez występuje w nich w różnych formach.  „Naturalny magnez” czy „magnez w podwójnej dawce”  to tylko hasła reklamowe. Nie dajmy się na nie złapać i przy wyborze preparatu uważnie czytajmy etykiety produktów oprócz formy magnezu ważna jest również zawartość jonów magnezu (nie mylić z zawartością soli magnezu) w produkcie.

Cytrynian magnezu – wysokie wchłanianie wynoszące ok. 90%.  Oprócz funkcji uzupełniania magnezu, jest również pomocny przy zaparciach ze względu na zawartość kwasu cytrynowego.

Taurynian magnezu jest łatwo wchłaniany, nie posiada właściwości przeczyszczających i jest najlepszym wyborem w przypadku chorób sercowo-naczyniowych gdyż zapobiega arytmii serca i chroni naczynia krwionośne przed szkodami spowodowanymi ewentualnym zawałem.

Jabłczan magnezu kolejna dobrze przyswajalna organiczna forma magnezu. W organizmie rozpada się na kwas jabłkowy bardzo ważny w reakcjach chemicznych wytwarzających energię.  Z tego powodu wykorzystywany jest w leczeniu np. przewlekłego zmęczenia.

Glicynian magnezu (magnez związany z aminokwasem glicyną) jest jedną z najlepiej biologicznie wchłanianych form magnezu, nie wykazuje właściwości przeczyszczających.

Chlorek magnezu – bardzo szybka przyswajalność, pomocny przy detoksykacji tkanek,  wspomaga pracę nerek i może przyspieszyć spowolniony metabolizm ale też bardzo nieprzyjemny w smaku i dość łatwo powodujący rozwolnienie co może stanowić problem w przypadku suplementacji doustnej. Za to świetnie sprawdza się w suplementacji transdermalnej (w postaci oliwy magnezowej), która działa przeciwzapalnie i  jest bardzo skuteczna w przypadku problemów z mięśniami, ścięgnami i kręgosłupem. Działa przeciwzapalnie.

Węglan magnezu przyswajalność  na poziomie 30% ale jest dobrym wyborem dla osób z refluksem i problemami żołądkowymi ponieważ ma właściwości zobojętniające kwas żołądkowy.

Siarczan magnezu (potocznie znany jako sól Epsom) również nie zalecany do doustnej suplementacji ze względu na ohydny smak i łatwość przedawkowania co skutkuje  rozwolnieniem ale warto wykorzystać w formie kąpieli magnezowych czy moczenia stóp.

NIE POLECAMY MAGNEZU

Tlenek magnezu jest najbardziej rozpowszechnioną formą magnezu sprzedawaną w aptekach ale niestety jego wchłanianie oscyluje w granicach zaledwie 4% więc tą formę magnezu naprawdę lepiej sobie darować.

Glutaminian i asparaginian magnezu to kolejne dwie formy, których najlepiej całkowicie unikać gdyż formy ich rozkładu czyli kwas glutaminowy i asparaginowy działają neurotoksycznie na organizm

JAK PRZYJMOWAĆ MAGNEZ?

Magnez najlepiej przyjąć rano oraz wieczorem (przed snem). Jeśli wystąpi biegunka oznacza to zazwyczaj, że jednorazowa dawka magnezu była za duża i należy ją zmniejszyć tzn. dobową dawkę magnezu rozłożyć na 3-4 porcje. Dawkę dobową należy ustalić indywidualnie obserwując swój organizm. Suplementację zawsze zaczynamy od małych dawek stopniowo je zwiększając.

Aby odczuć korzyści z przyjmowania magnezu, należy przyjmować go dość długo (od 6 miesięcy do roku). Proces jest wolny, ale skuteczny. Zdecydowanie szybciej uzupełnimy magnez stosując oprócz doustnej suplementacji również kąpiele magnezowe czy wcieranie go w skórę (w postaci oliwy magnezowej).

Masz duży wybór ale wybieraj te preparaty, które się dobrze wchłaniają i nie powodują działań ubocznych.

W końcu chodzi o Twoje zdrowie 🙂

 

Aneta Moryl

Zainteresują Cię

1 Komentarz

  • Odpowiedz Hannaman Luty 28, 2017 at 2:25 pm

    Tutaj też fajnie opisano temat: http://mozgi.pl/jaki-suplement-magnezu-wybrac-0DE6 Dużo źródeł i informacji dla ludzi, któzy chcą się zagłębić w temat 🙂

  • Skomentuj