Okiem eksperta

Hashimoto – tajemnicza choroba tarczycy

Wrzesień 19, 2016

Nie będę pisać o objawach tej choroby. Ty już wiesz, że możesz czuć się źle każdego dnia i czuć się coraz gorzej mimo, że TSH jest w normie. Diagnozę masz już za sobą. Teraz robisz wszystko, żeby przyspieszyć leniwy metabolizm. Próbujesz schudnąć. Bierzesz leki, trzymasz dietę. Zmusiłeś się do aktywności fizycznej. Na siłowni wylewasz siódme poty, ale wskazówka wagi ani drgnie. Myślisz, że coś z tobą jest nie tak? Setki osób zmagają się z podobnym problemem.

Nie znamy przyczyn Hashimoto (choroba ta to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy), ale podążając za teorią, że każda choroba bierze się z niedożywienia (tak, tak można być otyłym i zarazem niedożywionym), pierwszy krok jaki musisz zrobić to odżywić swój organizm. O zmianie nawyków żywieniowych nawet nie piszę. Pewnie już dawno to zrobiłeś. Unikasz rafinowanego cukru, konserwantów i innych zbędnych dodatków do żywności. Papierosy i kofeinę dawno porzuciłeś lub ograniczyłeś do niezbędnego minimum. Prawda? Jesz dużo surowych warzyw i owoców. Rozważasz nawet zakup wyciskarki do soków. (Ileż surowizny można chrupać ?! Zdecydowanie łatwiej będzie ją wypić!). Naprawdę możesz być z siebie dumny. Mimo to, rzuć tylko okiem na listę poniżej.

Sprawdź, czego jeszcze potrzebujesz

Witamina D, uzupełniana razem z witaminą K2, najlepiej po wcześniejszym zbadaniu poziomu metabolitu 25(OH)

Selen

Cynk

Jod, bardzo ostrożnie, najlepiej przez skórę płynem Lugola

Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu . Pierwiastek ten możemy suplementować zewnętrznie w postaci kąpieli magnezowych i oliwy magnezowej do wcierania lub wewnętrznie (suplementacja dobrej jakości preparatem magnezowym pochodzenia organicznego)

B-complex – witaminy z grupy B w większych dawkach niż podają normy spożycia

Witamina C  – dużo większe dawki niż podają normy spożycia

Omega 3

Dziwisz się, że tak dużo? Bez odpowiednich składników odżywczych nie da się wyleczyć tarczycy. One są po prostu niezbędne do zachowania równowagi hormonalnej. Wybieraj preparaty dobrej jakości. Nie wszystkie niedobory możesz uzupełnić dietą. Dzisiaj żywność jest tak przetworzona, że nie ma w niej tylu witamin i składników mineralnych ile potrzebuje twój organizm, aby prawidłowo funkcjonować na co dzień. A co dopiero w przypadku choroby…

Jesteś nie tylko tym co jesz, ale tym, co tak naprawdę przyswajasz

Ażeby przyswajać trzeba mieć sprawne jelita. I suplementację najlepiej od tego zacząć. Od wzmocnienia jelit. Konieczny będzie dobrej jakości probiotyk, który najlepiej przyjmować przez minimum 3 miesiące. Wprowadź do diety kiszone produkty (ogórki, kapustę, soki z kiszonych warzyw, kiszony barszcz czerwony wypijany jak sok). Być może jest tak, że spożywasz coś, na co jesteś uczulony lub czego nie tolerujesz? W ten sposób utrudniasz pracę jelitom i w konsekwencji prowadzisz do ich stopniowego niszczenia. Wiedz, że ponad 80 % osób chorych na tarczycę zauważyło poprawę swojego stanu po wyeliminowaniu już tylko dwóch produktów: glutenu i mleka. Być może będziesz musiał wyrzucić z diety wszystko, co kochasz jeść i bez czego nie wyobrażasz sobie życia. Nie przejmuj się tym jednak. Znajdziesz nowe, cudowne smaki!

Oczywiście poprawa nie nastąpi po 3-5 dniach, ale najszybciej po 3-5 miesiącach !!! Najlepiej daj sobie rok. Obserwuj swój organizm i działaj. Niestety dieta w Hashimoto to sprawa  indywidualna. Nie ma ogólnych zaleceń, które sprawdzą się u każdej osoby. Wszystko odbywa się na zasadzie testu. Metodą prób i błędów.

Na koniec kilka banalnych kwestii, nad którymi być może jeszcze się nie zastanawiałeś. Szczerze odpowiedz sobie na pytania: czy nie sięgasz zbyt łatwo po leki dostępne bez recepty (np. przeciwbólowe)? Czy starasz się unikać szkodliwych substancji zawartych w kosmetykach czy środkach czystości? Odpoczywasz codziennie tyle, ile potrzebuje twój organizm? Lubisz swoje ciało? Dbasz o nie? Znalazłeś swój sposób na relaks? Uwierz proszę, że każda z tych rzeczy jest bardzo ważna w całej układance jaką stanowi nasze ciało. Co więcej, to właśnie stres uważa się za głównego winowajcę, który jest odpowiedzialny za chorobę Hashimoto. Dlatego zacznij dbać o ciało i swoje samopoczucie, a zobaczysz jak może wyglądać twoje zdrowe życie.

Aneta Moryl

 

 

 

 

Zainteresują Cię

Bez Komentarzy

Skomentuj