Hyde park

Czy nałogi się nam opłacają? Palenie tytoniu – czy to ma sens?

Październik 14, 2016

„Gdybym wcześniej wiedział, to bym uniknął …!” Czy nałogi się nam opłacają? Palenie tytoniu czy to ma sens? Może jednak nie warto?

Co „zawdzięczasz” paleniu?

Przez 40 lat bezskutecznie  tłumaczyłem mojemu szwagrowi, że palenie papierosów szkodzi. Dopiero po operacji serca, gdy dusił się, ponieważ dotknęła go potytoniowa przewlekła obturacyjna choroba płuc, zrozumiał i wyraził pretensję: „Za słabo mi tłumaczyłeś!”.  Niewiarygodne! Miałem go prać? Żona by mnie wypisała ze związku… A więc jak przekonywać, ostrzegać, że nie należy, że szkodzi, że finał będzie smutny?

Paląc średnio 30 papierosów dziennie przez 30 lat, puściłeś z dymem 328.500 papierosów, średnio po 75 groszy sztuka, co daje 246 275 zł! Jeżeli paliłeś 50 dziennie, to spopieliłeś 410 625zł tylko po to, by zachorować. Zrobiłeś bardzo kiepski interes!

Do tego dochodzą koszty leczenia.

Każdy hutnik wie, że blok aluminium wygląda tak samo w temperaturze minus 30 stopni jak i w temperaturze plus 600 stopni Celsjusza. Lepiej więc go nie dotykać! Zanim jednak ta prawda weszła w hutniczy nawyk, wielu się oparzyło.

Czy każdy, by się przekonać,  musi się sam sparzyć?  

Chyba tak! Dziecko jak nie dotknie paluszkiem, to nie uwierzy.

Czy warto zapobiegać paleniu tytoniu?

Istotą profilaktyki, czyli zapobiegania jest oczywista prawda: „Nie czyń niczego, co Tobie lub innym nie służy, lub może szkodzić”. Nie chcemy pić brudnej, skażonej wody; nie lubimy niezdrowej żywności; uciekamy przed zanieczyszczonym powietrzem; pragniemy czystości wokół naszego domu; denerwują nas śmieci podczas spaceru w podmiejskim lesie, a tymczasem sami wyrzucamy z samochodu reklamówki z odpadkami i szkłem, nie bacząc, że ktoś może się pokaleczyć.

Prawdopodobnie chcesz żyć w przyjaznym środowisku, w zdrowiu i szczęściu, i na dodatek pragniesz być ciągle młodym i pięknym. Słusznie! Jeśli nie zapaskudzisz swego organizmu toksynami skażonego środowiska i nie zatrujesz umysłu informacjami z niektórych mediów, to twoje samopoczucie i wygląd będzie młodzieńczy a naskórek jędrny, atłasowy i wart pogłaskania.

Czy to możliwe? Tak byłoby idealnie. Tyle, że to prawie nieosiągalne.

Dodatkowe koszty braku zapobiegania nałogom

Do kosztów leczenia chorób, którym mogłeś zapobiec, trzeba doliczyć koszty bezpośrednie zakupu papierosów, alkoholu, narkotyków i turbodopalaczy  w postaci następstw ich używania jak tragedie rodzinne, inwalidztwo powypadkowe, depresje i samobójstwa. Zastanówcie się więc Szanowni Czytelnicy! Dziewczęta i Chłopcy! Panie i Panowie!, czy nie lepiej kierować się w życiu rozumem, posłuchać bardziej doświadczonych i unikać tego, co Wam może zaszkodzić? Co przecież wcale nie wyklucza szaleństw młodości i wielkiej miłości, w myśl zasady, kto nie poszalał, ten nie pożył!

W tej chwili nie można liczyć na rządowe programy profilaktyczne. Dlatego apeluję! Postępuj tak, jakbyś chciał, by postępowało Twoje dziecię! Daj dobry przykład.

Kształtujcie zachowania prozdrowotne, proekologiczne, by następne pokolenia były zdrowe i zadowolone z życia, oraz byście Wy już sami teraz byli szczęśliwi.

Pamiętajcie jednak, że obok Was inni marzą o tym samym.

 Antoni J. Dziatkowiak

 

Zainteresują Cię

1 Komentarz

  • Odpowiedz Dariusz Listopad 3, 2016 at 12:42 pm

    Święta prawda! doskonały tekst! być może komuś da do myślenia…

  • Skomentuj